Ana Menü
23.11.2022 - 15:13 Yayınlanma Tarihi
| 23.11.2022 - 16:29 Güncelleme Tarihi
A- A+

Vefa (Yaşlı Evde Bakım) Programı ile ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçları gideriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda Battalgazi Vakfında görevli 30 Personel ile 370 hanede toplam 480 yaşlıya hizmet sunuluyor.

“Vefanın Melekleri Görev başında Yaşlı ve bakım programı kapsamında yaşlılarla sohbet ederek evlerini temizliyorlar kahvaltı hazırlıyorlar. Yaşlıların yüzü gülüyor”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 81 İlde vefa Evde yaşlı bakım projesi kapsamında Battalgazi Vakfında görevi 30 personel vefanın melekleri görev başında olduğunu ifade Eden Battalgazi İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Adnan Fırat Battalgazi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı 2022 yılı vefa (Evde Yaşlı Bakım) Programı projenin kapsamında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın  talimatları doğrultusunda. Ülke çapında uygulama başlanılan Vefa Yaşlı Evde Bakım programı İlçemizde 2022 yılı Ağustos ayının 15 inde başlamıştır. 60 yaş üzeri veya hanede engeli birey bulunan gerek süreğen bir hastalıktan gerekse yoksulluktan ötürü sosyal ve ekonomik yönden yoksunluk içinde yaşamını sürdüren. Vatandaşlarımıza ev temizliği, kişisel bakımları, yemeklerini pişirme yaşadığı hanede oluşan tadilat günlük hayatta ihtiyaç duyabilecekleri ve ihtiyaçlarına yardımcı olmak amacıyla vakfımız tarafından uygulanan bir programdır. Programın temel amacı yorgun Çınarlara vefa örneği göstererek yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik güvenceden yoksun, yanın 'da bakacak kimsesi olmayan 60 yaş üzeri ve engelli bireylerin insan onuruna yaraşır bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktır dedi.

 “Yaşlılarımızın yüzü hep gülsün diyen "Battalgazi İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Adnan Fırat Vefa Yaşlı Evde Bakım programı Battalgazi ilçesi sınırlarında ikamet eden yaşlı ve engeli bireylere yapılan bir uygulamadır. 3294 sayılı kanun kapsamında olmayan vatandaşlar bu uygulamadan faydalanamaz. (Vefa yaşlı Evde bakım) programı kapsamında 30 temizlik görevlisi çalışmaktadır 5 Adet araç kullanılmaktadır 370 hanede toplam 480 yaşlı ve engelli bireye hizmet verilmektedir. Uygulamanın amaçları 60 yaş üzeri ve engelli bireylere sosyal ve ekonomik yönden yoksulluk içinde yaşamını sürdüren korumaya ve bakıma muhtaç yaşlılara evde bakım hizmeti vermek. Terkedilmiş ve toplumdan itilmiş düşüncesi taşıyan ilgi  yoksulluğundan şikayet eden yaşlı ve engelli bireylere değer verildiği düşüncesini hissettirmek. Yaşlıya bu şekilde hizmet götürerek onları onure  etmek, toplum içindeki konumlarını iyileştirmek ve yaşlıya devletin sahip çıktığını, saygı duyduğu olgusunu yerleştirmek . Terkedilmişlik sendromu yaşayan bakıma muhtaç yaşlı ve engelli bireylerin modern çağın bir gereği olan İnsan onuruna yakışan hizmet verebilmek, duygusal paylaşım ortamı oluşturmak ve sosyal hizmeti yayınlaştırmak. Öz Bakım ve kişisel ihtiyaçlarını gidermek ten yoksun olan yaşlıların ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı olmak. Yaşadıkları ortamı temizleyemeyen yaşlılara ve engellilere temizlik hizmeti sunmak şeklinde konuştu 

 

"Yaşlılarımızın evini temizliyoruz mutlu oluyorlar"

Vefa Yaşlı ve Eve bakım programı kapsamında çalışan Personelli Ayşegül Yıldırım Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Yaşlı ve Evde Bakım programı kapsamında Battalgazi ilçemizde yaşlılarımıza hizmet sunuyoruz . Yaşlılarımızın evini temizliyoruz, sohbet ediyoruz çok mutlu oluyorlar Devletimize Cumhurbaşkanımıza dua ediyorlar şeklinde konuştu. 

 

"Dua alıyoruz"

 Birgül Yağmur ise Yaşlı Çınarlarımıza yardımcı olmak bizim için çok güzel bir program oluyor Yaşlılarımızın duası alıyoruz Devletimize ve Başkan Erdoğan'a dua ediyorlar ifadelerini kullandı. 

 

"Yaşlılarımızın Saç kesimi gerçekleştiriyorum"

Evde Yaşıtlarımızın Kuaförlük yapıyorum Yaşlı Amcalarımızın traşlarını yaptığını ifade eden Hüseyin Dut Vefa Yaşlı ve Evde Bakım  hizmeti kapsamında yaşlılarımızın saçlarını kesiyoruz sohbet ediyoruz. bize ve Devletimize Dua ediyorlar dedi. 

 

Kaynak: malatyamuhabir com/Selçuk Dönmez
Yorumlar (0)

2015 © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.