Ana Menü

“Tarımsal Desteklemelerde”

17.11.2022 - 14:19 Yayınlanma Tarihi
A- A+

Çiftçilerimize Kolaylıklar Sağlayan “Yeni Uygulamalar”

Bakanlığımızın Bitkisel Üretimi Geliştirmek için çiftçilerimize verdiği mazot ve gübre desteklemesi bir sonraki yıl nakdi olarak verilmekte iken, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ’nin “Ekilmeyen alan kalmasın” ve “Sen Üret Yeter” düsturuyla, çiftçilerimizin destekleme ödemelerini aynı yılın üretim sezonunda alabilmeleri, bir sonraki yılın üretim girdilerini altı ay önceden alabilmeleri ve bu konuda faizsiz kredi kullanabilmeleri için birçok uygulama hayata geçirildi.

            Bu çerçevede;

Üreticilerimiz hububatta 2022 üretim yılı mazot ve gübre desteklerini 20 Ekim 2022’den geçerli olmak üzere yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararına göre, destekleri nakdi olarak değil ayni olarak alacaklar.

Tarımsal destek tutarları, bu tutarları hak etmiş üreticilerin talep etmesi halinde Ziraat Bankası tarafından destek amacına uygun şekilde kullanılmak şartıyla 31 Mart 2023 vadeli kredi kullandırılmak suretiyle verilebilecek.

Destek ödemesinin bankaca kredi kullandırılarak üreticilere yapılması halinde, kredilerin vade tarihine kadar oluşacak faiz tutarı, gelir kaybı ödemeleri kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığınca, anapara ödemeleri ise Tarım ve Orman Bakanlığınca üreticiler adına bankaya yatırılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, üreticilerin hak edişlerine yönelik listeler bu yıl, destekleme ödeme takvimi ise 2023 yılında bankaya iletilecek, böylece buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik üreticilerimizin mazot ve gübre desteğinden yaklaşık 6 ay önce yararlanması mümkün olacak.

Çiftçilerin, Ziraat Bankası internet bankacılığı/mobil uygulama üzerinden online ya da ilgili şubeye şahsen başvuruda bulunarak tanımlama yaptırması halinde, Ziraat Bankasında var olan hesaplarının Krediler Bölümünde “Hububat Destekleme Avans Kredisi Başvurusu” talebinde bulunacaklar, Ziraat Bankasında hesabı bulunmayan çiftçiler banka şubesine bizzat başvurarak bu işlemleri gerçekleştirecekler, Kredi onay mesajı banka tarafından SMS olarak çiftçiye bildirilecek.

Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisinin Kullandırılmasına İlişkin Karar'da yapılan değişiklikle geleneksel bitkisel (yaygın) üretim konusundaki sıfır faizli ve üst limiti 100 bin TL olan yatırım ve işletme kredisinde yüzde 100 artış yapılarak 200 bin TL'ye çıkarılmış olup, bu karara istinaden 200 bin TL’lik sıfır faizli kredinin 100 bin TL’lik kısmı mazot ve gübre alımında kullanılabilecek, böylece çiftçilerimiz, sağlanan bu imkanı ve diğer uygulamalarımızı kullanmak suretiyle ekim döneminde girdi maliyetlerini düşünmeden üretim yapabilecek.

NOT: Çiftçilerimizin Tarımsal Desteklemelerden yararlanabilmeleri için ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlarını yaptırmaları, önceden kaydı olanların bu kayıtlarını güncellemeleri gerekmektedir. Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu sistemle çiftçilerimiz ÇKS kayıtlarını e-Devlet üzerinden online olarak gerçekleştirebilecek, yeni kayıt yaptıracaklar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuracaklardır.

ÇKS Kayıtları 31 Aralık 2022’de sona erecektir. Çiftçilerimizin kayıtlarını son günlere bırakmadan erkenden yapmaları, yoğunluğa sebebiyet verilmemesi için önemlidir. 

Yorumlar (0)

2015 © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.